بهداشت و درمان از صنایعی است که به دلیل سروکار داشتن با داده‌های سلامت افراد جامعه به امنیت بیشتری در زمینه ذخیره‌سازی و دسترسی به داده‌ها نیازمند است. امروزه بسیاری از صنایع در حال حرکت به سمت پیاده‌سازی رویکرد هویت دیجیتال هستند. این تغییر به مشاغل اجازه می‌دهد امنیت، شفافیت و چابکی بیشتری را برای کارمندان، مشتریان، شرکاء و پیمان‌کاران ایجاد کنند. دیجیتالی شدن و ارائه خدمات مراقبت‌های بهداشتی از راه دور یک گام مثبت در این راستا است. همه‌گیری بیماری COVID-19 سبب تغییرات بسیاری در بخش‌های درمانی شده است و خدمات بهداشتی مجازی و بدون تماس افزایش یافته است.

بسیاری از بیماران طی یک سال و نیم گذشته قرار ملاقات با پزشکان را در سامانه‌های پزشکی انجام داده‌اند، نتایج آزمایش را از طریق ایمیل دریافت کرده‌اند یا مجبور شده‌اند قبل از مراجعه به پزشک در خودروی خود منتظر بمانند. لذا فرآیندهای درمانی، بیشتر به هویت‌های دیجیتالی وابسته شده‌اند و محدودیت‌های ناشی از این بیماری، صنعت درمانی را مجبور به ارائه مراقبت از راه دور کرده است. اکنون صنعت مراقبت‌های بهداشتی باید مبتنی بر نوآوری‌های هویت دیجیتال همه‌گیر باشد که تجربیات بهتری را در اختیار بیماران قرار ‌دهد و از هویت بیماران محافظت ‌کند.

هویت دیجیتال، پایه و اساس یک سیستم فناوری اطلاعات مدرن مراقبت‌های بهداشتی است. مدیریت هویت دیجیتال یک ابزار کلیدی برای محافظت از اطلاعات پزشکی، اطمینان از دسترسی مناسب، بهینه‌سازی کارایی همه قسمت‌های ارزشمند یک سیستم مراقبت بهداشتی پیچیده و جلوگیری از تشخیص نادرست بیماری است. بازیگران اکوسیستم‌ مراقبت‌های درمانی (بیماران، پزشکان، فروشندگان تجهیزات پزشکی، آزمایشگاه‌ها و داروخانه‌ها) به دنبال راه‌حل‌های بسیار مناسب مدیریت هویت و دسترسی (IAM) هستند تا متناسب با نیازهای آن‌ها و دفاع از نقاط آسیب‌پذیر باشند. سازمان‌های مراقبت‌های بهداشتی، می‌توانند با پیاده‌سازی یک چارچوب محکم هویت دیجیتال به بیماران و کادر درمانی امکان ‌دهند تا از مزایای آن استفاده کنند.

هویت دیجیتال در صنعت بهداشت و درمان

مزایای کاربرد هویت دیجیتال در مراقبت‌های پزشکی

هویت دیجیتال به ‌عنوان مجموعه‌ای از ویژگی‌هایی است که می‌تواند به‌طور قابل اعتماد با آن شخص مرتبط باشد. این ویژگی‌ها ممکن است شامل داده‌های بیمار و رفتاری، سوابق آزمایشات، سوابق مصرف دارو، سابقه خانوادگی، حساب‌های ایمیل، اشتغال و سابقه تحصیل باشد. شناسه دیجیتال با استفاده از احراز هویت چندعاملی، گواهی‌ها، کلیدهای عمومی و حتی بلاک‌چین برای ارائه حق دسترسی به افراد مجاز با رعایت امنیت قوی استفاده می‌شوند.

بیشتر بخوانید: نگاهی هویت‌پایه به ماسک و مقابله با کرونا

شناسه‌های دیجیتالی منحصربه‌فرد و تأیید شده دارای مزایای زیادی هستند. بیماران و کادر پزشکی می‌توانند از راه دور احراز هویت شوند و بسیاری از فعالیت‌های درمانی را سریع‌تر و ساده‌تر کنند. علاوه بر این، شناسه‌های دیجیتالی تأییدشده، می‌توانند به سازمان‌های بهداشتی در مبارزه با پیشگیری از کلاه‌برداری و سرقت هویت بیماران کمک کنند. در ادامه به مهمترین مزیت‌های استفاده از هویت دیجیتال در بخش سلامت پرداخته می‌شود:

  • حفاظت در برابر حملات: سیستم‌های مراقبت‌های بهداشتی هدف مکرر حملات سایبری هستند و این روند در طول همه‌گیری COVID-19 افزایش چشمگیری پیدا کرد. حملات سایبری به سازمان‌های مراقبت‌های بهداشتی ایالات‌متحده صدها میلیون دلار در سال 2020 خسارت وارد کرده است. لذا وجود یک چارچوب جامع مراقبت‌های بهداشتی دیجیتالی به منظور حفاظت از اطلاعات محرمانه، حفظ داده‌های بیماران و جلوگیری از اختلالات گردش کار مهم می‌باشد.
  • اطمینان از دسترسی مناسب در زمان مناسب: زمان دسترسی کادر پزشکی به اطلاعات درمانی بیماران، دائماً در حال تغییر است. ممکن است یک پزشک در مراکز کاملاً متفاوت، به اطلاعات بیمار دسترسی داشته باشد. یک چارچوب هویت دیجیتالی خوب به این جریان دسترس‌پذیری اطلاعات مهم، اجازه و اطمینان می‌دهد که دسترسی هم امن و هم قابل اعتماد باشد. با افزایش روزافزون تعداد دستگاه‌ها و برنامه‌های مشترک در سازمان‌های مراقبت‌های بهداشتی، گردش کار آنها بدون داشتن یک چارچوب قوی و یکپارچه نمی‌تواند کار کند.
  • انطباق و گزارش ساده: یکی از پیچیدگی‌های متمایزکننده صنعت مراقبت‌های بهداشتی مجموعه مقررات آن است. سازمان‌های مراقبت‌های بهداشتی مشمول الزامات انطباق منحصربه‌فردی هستند، ازجمله HIPAA (قانون بیمه قابل‌حمل و پاسخگویی بیمه سلامت)، که از اطلاعات حساس سلامت بیماران محافظت می‌کنند. با شناسایی و رعایت استانداردهای مطابقت، یک چارچوب هویت دیجیتالی خوب می‌تواند هزینه‌ها را پایین نگه دارد و از افزودن فرایندهایی اجتناب کند که ارائه خدمات را برای بیماران دشوار می‌کند.
  • مراقبت از بیمار: بدون سیستم‌های ایمن و کارآمد، بیماران نمی‌توانند مراقبت‌های مورد نیاز خود را دریافت کنند. در بخش پزشکی، هر ثانیه مهم است و اگر بیمار به ‌درستی شناسایی نشود، نمی‌توان با خیال راحت درمان صورت پذیرد. اگر یک سیستم با فناوری دست و پاگیر، کند باشد و پزشکان نتوانند فوراً به اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی پیدا کنند، مراقبت‌های پزشکی ضروری انجام نمی‌شود. یک چارچوب هویت دیجیتالی محکم،(با ویژگی‌هایی مانند شناسایی بیومتریک بدون لمس)، ایمنی و رضایت بیمار را بهبود می‌بخشد و خطاهای پزشکی را نیز کاهش می‌دهد.

با مدیریت هویت دیجیتالی مؤثر، سازمان‌های مراقبت‌های بهداشتی قادرند از هر یک از اعضای اکوسیستم پزشکی در برابر تغییرات مداوم (که غالباً غیرقابل‌پیش‌بینی هستند)، محافظت کنند. بدون یک چارچوب مدیریت ایمن و کارآمد برای مدیریت هویت دیجیتال، سیستم مراقبت‌های بهداشتی مدرن نمی‌تواند مناسب‌ترین هدف خود را (ارائه مراقبت با کیفیت) ارائه دهند. ادغام راه‌حل‌های شناسایی دیجیتالی می‌تواند به متخصصان پزشکی در دستیابی به نتایج بهتر برای بیماران کمک کند.

سیستم‌های پزشکی قدیمی متکی به جمع‌آوری فیزیکی داده‌ها هستند. این داده‌ها اغلب شامل سابقه پزشکی، اطلاعات تماس، سن، سابقه خانوادگی و سایر جزئیاتی هستند که ممکن است به ویزیت بیماران مربوط نباشند. نگرانی این سیستم‌های سنتی این است که روش جمع‌آوری و مدیریت داده‌ها غیرقابل‌اعتماد، وقت‌گیر و حتی خطرناک (در برخی موارد موجب نقض امنیت، از دست دادن داده‌ها و سرقت) است. بر اساس تحقیقات The World Bankpoint در سال 2020 ، 25 درصد موارد نقض داده در صنعت مراقبت‌های بهداشتی گزارش شده است.

بیشتر بخوانید: امنیت تعریف شده با هویت

جهت ارائه درمان و مدیریت بهتر بیماران، همراه با مراقبت‌های بهداشتی بهتر، ادغام روشی مطمئن، فراگیر و مسئولانه برای شناسایی و احراز هویت هر بیمار ضروری است و می‌توان با استفاده از قدرت هویت دیجیتال، از شناسایی دقیق بیماران و حفاظت از داده‌های حساس مراقبت‌های بهداشتی اطمینان حاصل کرد. با راه‌حل هویت دیجیتالی ایمن که حفاظت از داده قوی را ارائه می‌دهد، اطلاعات بیماران به دست سارقان هویت نمی‌افتد و کاهش خطرات تشخیص نادرست، باعث بهبود تعامل بین ارائه‌دهندگان خدمات درمانی و بیماران می‌شود و مدیریت بهتر داده‌ها، با قابلیت همکاری اطلاعات بیماران بهبود یافته است.

ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی با داشتن یک کلید هویت که در چندین سیستم مورد استفاده قرار گیرد، می‌توانند اطلاعات مهم بیماران را در صورت نیاز به‌طور ایمن به اشتراک بگذارند که زمان بین آزمایشات بیمار و مسیر درمانی مناسب را کاهش می‌دهد و در نتیجه درمان به موقع صورت می‌گیرد.

پیشبرد مراقبت‌های بهداشتی با استفاده از هویت دیجیتال

اتخاذ یک رویکرد فنی در صنعت بهداشت و درمان که از هویت دیجیتالی استفاده ‌کند، می‌تواند تجربه بیمار را بهبود بخشد و ضمن افزایش امنیت داده‌های سلامت در مراکز مربوط به مراقبت‌های بهداشتی، می‌تواند هزینه‌های درمان را کاهش دهد. هویت دیجیتال می‌تواند نیاز بیماران را در مورد مبادله اطلاعات خصوصی خود با کادر درمانی برطرف کند و داده‌های کامل و دقیق ردوبدل می‌شوند و یک فرآیند تأیید هویت پیچیده و حجیم، ساده می‌شود. منافع رویکرد هویت دیجیتال عبارتند از:

  1. احراز هویت فوری و ایمن از داده‌های بیمار و تشخیص بیماری سریع و دقیق.
  2. حفاظت از بیماران در برابر احتمال سرقت هویت پزشکی و امکان اشتراک‌گذاری ایمن اطلاعات سلامت.
  3. کاهش هزینه‌های درمانی و هزینه‌های ارتباطات با بخش‌های آزمایشگاه، تصویربرداری و داروخانه‌ها.
  4. تجربه‌های مثبت برای بیمار و متخصص پزشکی، با ورود بدون رمز عبور.

مراکز بهداشت و درمان سنتی به یکی از مناطقی تبدیل شده است که بیماران بیشترین احساس اصطکاک و پیچیدگی را دارند. اتکای شدید به امضاء و کارت شناسایی فیزیکی می‌تواند مشکلات مهمی را برای بیماران و کادر درمانی (تطبیق نادرست بیماران، خطاهای پزشکی، خدمات مکرر، تشخیص با خطا، جواب‌دهی کند، عدم اشتراک اطلاعات و ارتباطات ضعیف) ایجاد کند. نکته جالب ‌توجه این است که احراز هویت و تأیید هویت دیجیتالی می‌تواند تأثیر بسیار مثبتی بر بازگشت سرمایه داشته باشد. این امر با کاهش هزینه‌های عملیاتی (که معمولاً با روش‌های تأیید هویت قدیمی‌تر مشاهده می‌شود)، محقق می‌شود.

تأثیر هویت دیجیتال پزشکی در صنعت بهداشت و درمان کشورهای هند و استونی

بیش از 1 میلیارد نفر در هند به‌طور منظم از Aadhaar، یک سیستم شناسایی بیومتریک برای دسترسی به مزایای عمومی، تسهیل امور درمانی و تعامل با برخی خدمات دولتی و خصوصی استفاده می‌کنند. این سیستم شناسه بهداشتی دیجیتال پرونده‌ها را جمع‌آوری کرده و دسترسی ایمن به آن‌ها را ساده می‌کند.

کشور استونی با ادغام بلاک‌چین در سیستم ملی ثبت پرونده بیماران دیجیتالی خود موجی در دنیای فناوری سلامت ایجاد کرده است تا امنیت بیشتری برای ردیابی و تأیید صحت داده‌های بیماران خود ایجاد کند. 99 درصد خدمات درمانی به‌صورت شبانه‌روزی و آنلاین در دسترس است. برنامه درمانی الکترونیکی استونی به بیماران این امکان را می‌دهد تا به‌راحتی کارت شناسایی دیجیتالی را از هرکجا دریافت کنند و به همه خدمات درمانی دسترسی پیدا کنند. شناسه‌های منحصربه‌فرد، می‌توانند نرخ بالای غیرقابل‌قبول خطاهای مطابقت بیمار و سوابق تکراری را که اغلب منجر به اشتباهات بالینی و تجربیات ضعیف بیمار می‌شود، از بین ببرند.

هویت دیجیتال در بیمارستان

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد کاربردهای هویت دیجیتال در تأمین امنیت داده‌های صنعت بهداشت و درمان و تضمین دسترسی افراد درست، به داده درست، به دلایل درست و در زمان درست با ما تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *