گذشته، حال، آینده مدیریت هویت

گذشته، حال و آینده هویت دیجیتال

گذشته، حال، آینده مدیریت هویت مطلبی است که برای بررسی سرگذشت هویت در طول تاریخ به وب‌سایت برهان اضافه شده است. ثبت اطلاعات هویتی دارای سابقه تاریخی بسیار طولانی است. شناسایی هویت نیز کاربردهای فراوانی به ویژه در حوزه‌های تجاری و نظامی داشته است. با این حال، سرآغاز داده‌های مربوط به این اینفوگرافی از سال 1853 است که اولین گواهی تولد به صورت اجباری در انگلیس ثبت شده است. هر چند داده‌های تولد از سال 1500 نیز در کلیساها ثبت می‌شده است.

ایالات متحده در سال 1902 استاندارد ثبت گواهی تولد را تدوین نمود. ایالات‌های میسوری و ماساچوست اولین گام‌ها برای الزام به استفاده از گواهینامه‌های رانندگی را برداشتند. اتحادیه ملل در سال 1920 اولین استاندارد سراسری برای گذرنامه را تدوین نمود و 1935 اولین شماره‌های امنیت اجتماعی نیز صادر شدند.

شروع هویت دیجیتال

فرناندو کرباتو اولین فردی بود که از رمز عبور برای تأمین امنیت فایل‌های شخصی خود استفاده کرد و این اولین گام برای شکل‌گیری مفهوم هویت دیجیتال بود. کم کم سیستم‌های مدیریت هویت و دسترسی با پیشرفت در رویکردهای شبکه تکامل یافتند. سال 1990 با شکل‌گیری اینترنت تجاری این حرکت رشد چشم‌گیری پیدا کرد.

در سال 2006 برای اولین بار تعداد افراد آنلاین به بیش از 1 میلیارد رسید. افزایش تعداد کاربران و پیچیدگی‌های مربوط به مدیریت آن‌ها موجب افزایش توجهات به هویت دیجیتال و مدیریت هویت و دسترسی شد. هویت به عنوان سرویس (IDaaS) برای اولین بار برای حل مشکلات راه‌حل‎‌های مدیریت هویت و دسترسی تحت شبکه ارائه شد. هویت به عنوان سرویس هزینه‌های مربوط به بکارگیری هویت دیجیتال را به شدت کاهش داد و استقبال مؤسسات و شرکت‌ها را به همراه داشت.

هویت غیرمتمرکز

ظهور فناوری دفتر کل توزیع شده و پتانسیل بالای آن موجب شکل‌گیری رویکردهای جدیدی در مدیریت هویت شد. رویکرد هویت غیرمتمرکز به منظور ساده‌سازی مدیریت هویت، ادغام برنامه‌های کاربردی، گسترش قابلیت‌های تجاری و هماهنگی امنیت خودکار متولد شد. هویت مبتنی بر دفتر کل در سال 2020 به منظور بهبود امنیت و انطباق‌پذیری به روند روبه‌رشد خود ادامه خواهند داد.

آینده هویت دیجیتال

پیش‌بینی می‌شود در سال 2028 اولین نشانه‌های مربوط به دولت‌های کاملاً دیجیتال ایجاد شود. سرویس‌های غیرمتمرکز جایگزین رویکردهای سنتی مدیریت هویت و دسترسی شوند و کنترل هویت به طور کامل به کاربر منتقل شود. با پیشرفت محاسبات کوانتومی و تغییرات رمزنگاری انتظار می‌رود تغییرات شگرفی در روش‌های ارائه خدمات هویت ایجاد شود.

 

گذشته، حال، آینده مدیریت هویت

گذشته، حال، آینده مدیریت هویت