روز جهانی هویت

روز بین‌المللی هویت (Id-Day)

امروز، 16 سپتامبر روز بین‌المللی هویت (Id-Day) است. هدف از روز بین‌المللی هویت افزایش آگاهی در مورد نقش مهمی است که هویت می‌تواند در توانمندسازی افراد برای بهره‌گیری عادلانه و منصفانه از حقوق و مسئولیت‌های خود در یک جامعه مدرن بازی کند.

روز 16 سپتامبر با توجه به برنامه اهداف توسعه پایدار (SDG) سازمان ملل انتخاب شده است که خواستار هویت قانونی برای همه از جمله ثبت تولد تا سال 2030 است.

بیشتر بخوانید: هویت دیجیتال

هدف از انتخاب روز جهانی هویت

چالش‌های موجود در زمینه هویت قانونی موجب شده است تا تحقق این موضوع به یک اولویت اصلی برای سازمان ملل، بانک جهانی و کشورها تبدیل شود. مشکلات کشورها در ارائه اسناد هویتی به همه مردم تحت تأثیر عوامل متعددی همچون هزینه‌های لازم برای تأمین هویت قانونی کل مردم، مشکل دسترسی و هزینه‌های انجام شده توسط خود شهروندان، عدم وجود گواهی تولد یا خراب شدن بایگانی‌های کاغذی و غیره افزایش می یابد.

فناوری‌های دیجیتال جدید می‌توانند شرایط را به طور کلی تغییر دهند و امکان تخصیص هویت دیجیتال قانونی امن، ساده و اقتصادی را در کم‌ترین زمان ممکن فراهم کنند. امروزه ائتلافی شامل بیش از 110 سازمان برجسته جهانی به عنوان اعضای حمایت‌کننده از تحقق این هدف تشکیل شده است.

روز بین‌المللی هویت