فصلنامه هویت دیجیتال شماره بیستم تابستان 1402

,
فصلنامه-هویت-دیجیتال-شماره-بیستم-تابستان-1402

در فصلنامه بیستم، موضوع حکمرانی داده و جایگاه و اهمیت نظام هویت دیجیتال در آن، از دیدگاه‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفته است. این شماره در تابستان 1402 منتشر شده است.

فصلنامه-هویت-دیجیتال-شماره-بیستم-تابستان-1402

مروری بر محتوای فصلنامه شماره بیستم

در بخش «سرمقاله» با عنوان «مدیریت هویت دیجیتال و حکمرانی داده؛ پیوندی ناگسستنی»، اجزای کلان یک نظام مدیریت هویت و دسترسی و تأثیر و تأثر آن بر/ از حکمرانی داده تبیین شده است. در بخش «مبانی و مفاهیم اولیه»، مفهوم و رویکرد «حکمرانی دسترسی داده» آورده شده است. این رویکرد برای محافظت از دارایی‌های داده‌ای است. در این مبحث، ابتدا مفاهیم حکمرانی داده و هویت دیجیتال (و حکمرانی هویت) تبیین شده و سپس رویکرد حکمرانی دسترسی داده به عنوان برآیند آن‌ها و همچنین مراحل مورد نیاز برای اجرای این رویکرد تشریح شده است.

پس از آن، مفهوم «تسهیل جریان آزاد داده با اعتماد (DFFT)» در بخش «بین‌الملل» مورد بررسی قرار گرفته است. اهمیت جریان داده فرامرزی، تاریخچه و اقدامات بین‌المللی برای آن، چالش‌ها و موانع آن، مجموعه راهکارهای پیشنهادی توسط سازمان‌های بین‌المللی مختلف برای تسهیل آن و ارتباط آن با هویت دیجیتال ذیل این محتوا هستند.

بیشتر بخوانید: فصلنامه هویت دیجیتال شماره نوزدهم بهار 1402

در بخش «مطالعه موردی یک کشور پیشرو»، حقوق داده در «کشور سنگاپور» مطالعه شده است. قانون حفاظت از داده‌های شخصی و اصلاحات و اثرات آن، قانون امنیت سایبری این کشور، قانون حفاظت از داده‌های شخصی ابری و چالش‌های مرتبط با حقوق داده و هویت دیجیتال در این کشور، مطالبی هستند که در این مبحث گنجانده شده‌اند. علاوه بر مطالعه یک کشور خارجی، «اکوسیستم ملی داده در کشور ایران» نیز بررسی شده است. ازاین‌رو، وضعیت قانون‌گذاری و سیاست‌گذاری در حوزه داده با توجه به اسناد بالادستی و زیرساخت‌های موجود در این حوزه مورد مطالعه قرار گرفته و راهکارهایی برای رسیدگی به چالش‌های آن پیشنهاد شده است.

در بخش انتهایی فصلنامه با عنوان رویکرد اقتصادی، محتوای «جایگاه حکمرانی داده‌های هویتی در شکل‌گیری قدرت اقتصادی در دوران اقتصاد دیجیتال» آورده شده است. در این مبحث، ابتدا جایگاه داده و حکمرانی داده در بنگاه‌های اقتصادی تبیین شده است. سپس نقش و جایگاه مدیریت هویت و دسترسی در ابعاد مختلف حکمرانی داده در عصر اقتصاد دیجیتال تشریح شده است. پس از آن، جنبه‌های کلیدی یک اقتصاد داده‌بنیان مبتنی بر هویت دیجیتال مورد بررسی قرار گرفته است.

فصلنامه هویت دیجیتال شماره بیستم تابستان 1402 را می‌توانید پس از عضویت رایگان از لینک زیر دریافت نمایید.

برای دسترسی به این محتوا لطفاً به حساب کاربری خود وارد شوید

1 پاسخ
 1. نرم افزار افزایش 📈بازدید سایت گفته:

  با سلام وبمستر عزیز پست عالی وبسایت ❤️زیبا دارید اگر تمایل به 📊افزایش بازدید بصورت 🎁رایگان داشته باشید به وبسایت ما سری بزنید
  برای دانلود نرم افزار 📈افزایش بازدید کاملا رایگان به لینک زیر بیایید👇

  https://sitebazdid.ir

  🙏 مشتاقانه منتظر دیدار هستیم

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *