فصلنامه هویت دیجیتال شماره نوزدهم بهار 1402

,
فصلنامه-هویت-دیجیتال-شماره-نوزدهم

فصلنامه هویت دیجیتال شماره نوزدهم بهار 1402

در فصلنامه نوزدهم، موضوع حاکمیت فضای سایبر و جایگاه و اهمیت نظام هویت دیجیتال در آن، از دیدگاه‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفته است. این شماره در بهار 1402 منتشر شد.

فصلنامه-هویت-دیجیتال-شماره-نوزدهم

مروری بر محتوای فصلنامه شماره نوزدهم

در بخش «سرمقاله»، دلیل اهمیت و تأثیرات نظام هویت دیجیتال در حاکمیت فضای سایبر شرح داده شده است. پس از آن، در بخش «مبانی و مفاهیم اولیه»، ابعاد حاکمیت فضای سایبر تبیین شده و ارتباط هویت با دولت-ملت‌های مجازی در بستر سایبر مشخص شده است. این ابعاد عبارتند از: اقتصادی، فناوری، امنیتی، رگولاتوری و بخش خصوصی. در این بخش، ابتدا تعاریف حاکمیت بر اساس نظر دانشمندان علوم سیاسی علاقه‌مند به پژوهش در این حوزه آورده شده و حاکمیت به عنوان ضرورتی چندبعدی تفسیر شده است. دلالت‌های حاکمیت در ابعاد مختلف مذکور تشریح شده و سپس نقش هویت دیجیتال در این حوزه برجسته شده است.

دستورالعمل تالین در ارتباط با حقوق عملیات سایبری در بخش بعدی تشریح شده است. مرکز عالی همکاری دفاع سایبری ناتو (CCDCOE) متولی و حامی تدوین این سند است. این دستورالعمل که یک سند بین‌المللی است، به دنبال قاعده‌مند کردن جنگ‌های سایبری است. تاریخچه تدوین این سند و آخرین نسخه آن (تالین 2) در این بخش توصیف شده و جایگاه هویت و داده‌های هویتی در این دستورالعمل مشخص شده است. همچنین ارتباط کشور ایران با این سند به صورت اجمالی مورد بررسی قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید: فصلنامه هویت دیجیتال | شماره هجدهم

در بخش «مطالعه موردی یک کشور پیشرو»، رویکرد کشور انگلستان در حوزه حاکمیت فضای سایبر این کشور مطالعه شده است. در این مطالعه، نقش هویت دیجیتال در ابعاد مختلف حاکمیت فضای سایبر تبیین شده است. همچنین برنامه‌های آتی این کشور در حوزه سایبر آورده شده است. در بخش انتهایی فصلنامه، «رویکرد کشور ایران» در حاکمیت فضای سایبر مبتنی بر اهمیت هویت دیجیتال بررسی شده است. این بررسی که وضعیت کنونی کشور را نشان می‌دهد، در ابعاد مختلف حاکمیتی صورت گرفته است. پس از آن با توجه به وضعیت موجود، فرصت‌ها و چالش‌های هویت دیجیتال در حاکمیت فضای سایبر برشمرده شده است.

نسخه بهار 1402 فصلنامه هویت دیجیتال را می‌توانید پس از عضویت رایگان از لینک زیر دریافت نمایید.

برای دسترسی به این محتوا لطفاً به حساب کاربری خود وارد شوید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *