Amazon One پرداخت‌ با احراز هویت

Amazon One پرداخت‌ با احراز هویت

آمازون با سرویس «Amazon One پرداخت‌ با احراز هویت» برای کمک به مقابله با ویروس کرونا آماده می‌شود. با شیوع ویروس کرونا مردم جهان به عدم استفاده از دست و پرهیز از تماس مستقیم با دستگاه‌های عمومی مختلف روی آورده‌اند. در این راستا شرکت‌های مختلف در پاسخ به این تقاضای عمومی جامعه، به توسعه فناوری‌هایی پرداخته‌اند که با به‌کارگیری‌ آن‌ها بتوان میزان تماس گجت‌های مختلف با سطح پوست را کاهش دهند.

یکی از آخرین دستاوردها در این زمینه آمازون وان (Amazon One پرداخت‌ با احراز هویت) است که برای پرداخت‌های خرد فروشگاهی ایجاد شده است. آمازون وان یک دستگاه سخت‌افزاری است که با اسکن کف دست صورت‌حساب مشتری را بدون تماس فیزیکی پرداخت می‌کند.

Amazon One پرداخت‌ با احراز هویت

مشتریان برای پرداخت، کارت اعتباری خود را در دستگاه‌ قرار می‌دهند و سپس کف دست خود را در فاصله چند‌سانتی متری بالای دستگاه نگه‌ می‌دارند. دستگاه با اسکن کف دست اطلاعات را به فضای ابری آمازون ارسال می‌کند و با تطبیق اطلاعات دریافتی با اطلاعات ذخیره شده در پایگاه داده، ضمن احراز هویت مشتری، هزینه خرید را از کارت وی کسر می‌کند.

الگوی رگ‌ها و همچنین خطوط و برآمدگی‌های کف دست هر فرد کاملا منحصر به فرد است و مانند اثر انگشت می‌توان از آن برای احراز هویت افراد استفاده نمود. این دستگاه نیز با استفاده از فناوری بینایی ماشین، الگوی خطوط و برآمدگی‌های کف دست را به‌صورت بلادرنگ استخراج می‌کند و اطلاعات استخراج شده را رمزنگاری و سپس به شبکه ارسال می‌نماید.

Amazon One در حال حاضر عملیاتی شده و در دو فروشگاه شهر سیاتل آمریکا نصب شده است. طبق اعلام آمازون این دستگاه قابلیت استفاده در طیف وسیعی از خدمات نیازمند پرداخت خرد نظیر مراکز ورزشی، سینما‌ها و موارد با کاربرد مشابه را دارد.

آمازون در صدد است این دستگاه را به‌عنوان سیستم احراز هویت برای کاربردهای دیگری به غیر از پرداخت، نظیر تشخیص هویت افراد در لحظه ورود به یک مکان خاص و ارائه خدمات شخصی نیز به فروش برساند.

بیشتر بخوانید: مدیریت هویت و دسترسی

رویکردهای احراز هویت Amazon One

آمازون وان به دلیل اینکه از دو فاکتور احراز هویت داشتنی (کارت فیزیکی) و ذاتی (بیومتریک کف دست) استفاده می‌کند از امنیت بالایی برخوردار است و می‌توان آن را در زمره دستگاه‌های احراز هویت‌ قوی دانست.

Amazon One پرداخت‌ با احراز هویت

در صورت تمایل فرد و اتصال حساب آمازون خود به این دستگاه حتی می‌توان پرداخت را بدون هیج کارت بانکی یا اعتباری و تنها با اسکن کف دست نیز انجام داد تا مبلغ خرید به‌صورت خودکار از کیف پول آمازون فرد کاسته شود و به حساب فروشگاه یا ارائه‌دهنده خدمت یا کالا واریز گردد.

اما این سیستم احراز هویت و پرداخت آمازون وان، با وجود تمام مزیت‌هایی که در شرایط موجود ایجاد می‌نماید، چالش‌هایی را نیز ایجاد می‌نماید که می‌تواند مورد بررسی و توجه قرار گیرد.

با توجه به نوآورانه بودن این دستگاه و تصور مردم از حسگرهای اثر انگشت گوشی‌های هوشمند، در صورت عدم آموزش و فرهنگ‌سازی این احتمال وجود دارد که افراد کف دست یا انگشت خود را روی دستگاه فشار دهند و باعث صدمه به دستگاه شوند. یکی دیگر از چالش‌های این دستگاه انتقال اطلاعات مشتریان به آمازون است که می‌تواند مقاومت فروشگاه‌های خرده فروشی را در پی داشته باشد.

از سویی ارسال اطلاعات هویتی افراد به پایگاه‌داده‌های متمرکز، بیم نشت حجم عظیمی از اطلاعات حساس را ایجاد می‌نماید. به‌طور کلی می‌توان گفت یکی از انتقادهای جدی از سیستم‌های تشخیص هویت بیومتریک خطر نقض حریم خصوصی افراد است که معمولا مشکلاتی را برای آن‌ها ایجاد می‌نماید.