فصلنامه هویت دیجیتال شماره بیست‌ویکم پاییز 1402

,
فصلنامه-هویت-دیجیتال-شماره-بیست‌ویکم-پاییز-1402

در فصلنامه بیست‌ویک، موضوع صنعت هویت دیجیتال از دیدگاه‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفته است. این شماره در پاییز 1402 منتشر شد.

فصلنامه-هویت-دیجیتال-شماره-بیست‌ویکم-پاییز-1402

مروری بر محتوای فصلنامه شماره بیست‌ویک

در بخش «سرمقاله»، مفهوم صنعت هویت دیجیتال و جایگاه آن در زیست‌بوم سایبری شرح داده شده و لایه‌های ارزش‌آفرین آن تبیین شده است. سپس به مبحث «حرفه‌ای‌سازی صنعت هویت دیجیتال» در بخش «تعریف مبانی و مفاهیم اولیه» پرداخته شده است. در این مبحث، مفهوم حرفه‌ای‌سازی صنعت، انواع مدل‌های حرفه‌ای‌سازی، حرفه‌ای‌سازی صنعت هویت دیجیتال با رویکرد زیست‌بوم‌محوری، و اقدامات و گام‌های اجرایی برای تحقق آن در کشور تشریح شده‌اند.

«صنعت هویت دیجیتال و دیدگاه‌های مجامع بین‌الملل» در بخش «رویکرد بین‌المللی» آورده شده است. این مجامع و سازمان‌ها عبارتند از: مجمع جهانی اقتصاد، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، و بانک جهانی. این نهادها تعدادی گزارش و ابتکار را منتشر کرده‌اند که در آن‌ها وضعیت فعلی صنعت هویت دیجیتال، چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی آن مورد بررسی قرار گرفته است. در مبحث مذکور، مهم‌ترین نکات مطرح در این اسناد برشمرده شده‌اند.

بیشتر بخوانید: فصلنامه هویت دیجیتال شماره نوزدهم بهار 1402

در ادامه و در بخش «مطالعه موردی یک کشور پیشرو»، «صنعت هویت دیجیتال کشور دانمارک» و اقدامات کلیدی مؤثر این کشور در این حوزه بررسی شده است. ازاین‌رو، ابتدا نیم‌نگاهی به رویکرد دیجیتالی‌شدن دانمارک و قابلیت‌های راهبردی این کشور انداخته شده است تا شناختی مبتنی بر ظرفیت‌های دیجیتال درونی دانمارک حاصل شود. سپس در بررسی صنعت هویت دیجیتال این کشور، راهکارهای هویت دیجیتال و بازیگران اصلی زیست‌بوم هویت مورد بحث قرار گرفته‌اند.

«وضعیت زیست‌بوم هویت دیجیتال ایران» که در بخش «رویکرد داخلی» شرح داده شده، آخرین محتوای این شماره از فصلنامه است. در این مبحث، ابتدا با نگاهی به گذشته، تجربه کارت ملی هوشمند و سامانه‌های موازی هویت دیجیتال موجود در کشور تشریح شده و به چالش‌های آن‌ها پرداخته شده است. پس از آن، سامانه ثبت احوال به عنوان یک راهکار مورد بررسی قرار گرفته است. در ادامه وضعیت موجود و مطلوب برای بخش خصوصی به منظور ارائه خدمت در زیست‌بوم هویت دیجیتال کشور تبیین شده است.

فصلنامه هویت دیجیتال شماره بیست‌ویکم پاییز 1402 را می‌توانید پس از عضویت رایگان از لینک زیر دریافت نمایید.

برای دسترسی به این محتوا لطفاً به حساب کاربری خود وارد شوید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *